Our range of products include arthroscopic instruments, cystoscope, maryland dissector, hysteroscopic pump, hd video recorder for surgery and laparoscopic hand instruments.
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Surgical Equipment's |
| Size | 4 mm |
| Feature | Reusable |
| Diameter | 30 Degree |
₹ 68000 / Piece Get Latest Price
| Type | Rigid |
| Usage/Application | Hospital |
| Sterility | Non Sterile |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Usage/Application | Hospital |
| Packaging Type | Box |
| Length | 330 MM |
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Medipack |
| Usage/Application | Hospital |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Recordable Device | USB Hard Drive |
| Speed Of Device | 5Mbps |
| Number of Channels | 4 |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Video Recording |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Type | Insufflators |
| Usage/Application | Hospital |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Size | 2.7 mm |
| Field of View | 30 Degree |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 175000 / Piece Get Latest Price
| Size | 19.5 Fr |
| Material | Stainless Steel |
| Angle Of View | 30 Degree |
| Type Of Surgery | Nephroscopy |
| Usage/Application | Hospital |
| Disposable/Reusable | Reusable |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box Packing |
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Hospital |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 275000 / Piece Get Latest Price
| Type | Rigid |
| Material | Stainless Steel |
| Working Length | 100mm |
| Sterile/Non Sterile | Sterilized |
| Usage/Application | Hospital |
| Packaging Type | Box Packing |
| Disposable/Reusable | Reusable |
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Type | Reusable |
| Usage/Application | Hospital |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Tip Design | Pyramidal Tip |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Usage/Application | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Type | Instrument Cables |
| Usage/Application | Hospital |
| Cable Length | 3 meter |
| Diameter | 4.5 mm |
| Packaging Type | Box |
| Size/Dimension | As per Instrument |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Type | Drive Machine |
| Usage/Application | Hospital |
| Disposable/ Reusable | Reusable |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Medipack |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Size | 26 Fr |
| Material | Stainless Steel |
| Type Of Surgery | TURP |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Medipack |
| Packaging Type | Box Packing |
| Disposable/Reusable | Reusable |
Rajat Bajaj (Owner)
Medi Globetech
Plot Number 5, Mukund Nagar, Opposite Sunder Engg. Company
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India